Zeleni čaj je vrsta čaja pridelana iz rastline Camelia Sinensis (čajevec). Poznamo dve vrsti čajevca:
- Camelia Sinensis Sinensis: je grm z manjšimi listi, izvira pa s Kitajske. Iz te vrste čajevca večinoma pridelujejo bele in zelene čaje, večinoma pa raste na Kitajskem, Japonskem, Nepalu, Južni koreji, Vietnamu, Novi Zelandiji itd.. Za svojo rast potrebuje veliko sonca in suh zrak, dobro uspeva tudi v hladnejših - gorskih območjih.
- Camelia Sinensis Assamica: izvira iz pokrajine Assam v Indiji. Grm ima nekoliko večje liste, najdemo ga na Indijski podcelini in na Šrilanki. Iz njega večinoma pridelujejo črne čaje. Za uspešno rast potrebuje vročo, vlažno - torej tropsko klimo.
Od kod izvira zeleni čaj?
Nesporna domovina zelenega čaja je Kitajska, natančneje provinca Yunnan. V njej namreč raste 260 od nekaj več kot 380 variacij te rastline. Nesporno je, da so Kitajci zelo dobro poznali čaj že v 3. tisočletju pr.n.št., medtem, ko se je na Japonskem razširilo pitje čaja v 12. stoletju n. št.
Vrste zelenega čaja
Ni vsak zeleni čaj enakega okusa, četudi je iz iste rastline. Pri čaju je pomembna tako rast, čas obiranja, kot tudi sama predelava čajnih listov.
Najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na čaj:
- predelava čajnih listov
- zemlja, podnebje, način vzgoje rastline
- čas obiranja
- kateri deli rastline se obirajo (vršički, prvi trije listki, četrti, peti listek in vejice,...)
- kolikšna je vročina pri predelavi čaja
- kakšne oblike so listki (sekljani, svaljkani,...)
- velikost čajnih listov
Po čem se razlikuje ta zeleni kitajski in japonski čaj?
Kadar govorimo o čaju iz Kitajske ali Japonske, ne govorimo samo o dveh različnih čajnih tradicijah, ampak predvsem o dveh različnih načinih predelave čajnih listkov. Na Kitajskem jih pražijo, medtem ko jih na Japonskem poparijo. Druge države, ki predelujejo zeleni čaj posnemajo kitajsko ali japonsko metodo. Pri tem že v naprej odločijo, ali bo čaj bolj travnat, ali bo bolj sladkejši, zemljast.
Kitajski zeleni čaj
Kitajski zeleni čaji so praženi. Pražijo jih ali v posebnih košarah, ponvah ali v velikih bobnih - s tem ustavijo oksidacijo.
Kitajski čaji so rumeno-zelene oz. temno zelene barve in sladkejši, zemljast priokus.
Vas zanima ponudba zelenih kitajskih čajev? Klikni za ponudbo
Japonski zeleni čaj
Japonski zeleni čaji so poparjeni. To pomeni, da čaje po hitrem sušenju na soncu poparijo in tako ustavijo oksidacijo in da pridobijo tipično zeleno barvo čaja.
Japonski čaji so po aromi bolj nežni, travnati.
Vas zanima ponudba zelenih japonskih čajev? Klikni za ponudbo