Prehlad nam navadno predstavlja nevšečnost in manjšo oviro pri opravljanju vsakodnevnih aktivnosti. Kateri čaji so najboljši v borbi proti prehladu?
S katerimi čaji si lahko pomagam pri prehladu?
Znano je, da so za premagovanje prehlada zelo učinkoviti zeliščni čaji. Zeliščni čaji vsebujejo eterična olja, čreslovine, grenčine, vitamine ter minerale. Te sestavine so sicer prisotne v večini čajev, vendar jih je navadno v zeliščnih čajih nekoliko več, ali pa so bolj učinkovite zaradi celotne sestave čaja. Seveda s pitjem zeliščnih in drugih čajev prehlada ne moremo preprečiti, lahko pa uspešno zdravimo njegove simptome.
Čaj Tete pehte in čaj Adijo prehlad
Čaj Tete Pehte vsebuje zelišča kot so timijan, bezeg, šipek, kamilice, meta, kopriva, ki pomagajo pri izločanju strupov iz telesa, delujejo protivnetno, vplivajo blagodejno na sluznico, dihala, pomagajo pri izkašljevanju, nas okrepijo z vitaminom C.
Čaj Tete Pehte je odličen tudi v kombinaciji z medom. Spijete ga lahko kolikor hočete, saj ima čaj že brez medu rahlo slajšo aromo, hkrati pa je odličen za hidratacijo telesa.
Adijo prehlad je čaj iz zeliščnih mešanic, kot bi jo pripravile naše babice. Lipa, timijan, bezeg, šipek so zelišča, ki v kombinaciji z medom okrepijo naš imunski sistem.
Bezeg in lipa spodbujata potenje in s tem izločanje strupov iz telesa. Po besedah naših babic so bezeg uporabljali za lajšanje dihalnih težav in kot pomoč pri potenju - enako lipo, ki v kombinaciji z medom pospešuje potenje. S potenjem namreč pospešimo zdravljenje pri prehladih in gripi.
Kot dodatek lahko dodate čaju tudi ingver in limono.
Nana menta za zamašen nos
Zamašen nos je eden izmed najbolj nadležnih simptomov prehlada. Ta simptom pa lahko olajšamo z preprostim pripravkom za inhalacijo iz metinega čaja. Za tovrsten pripravek so primerni vsi metini čaji, tudi zeliščni čaj Maroška nana menta. Pripravek naredite tako, da v večjo posodo nalijete liter vroče vode, vanjo stresete oziroma zmešate za pest suhih metinih listov ali pa metinega čaja. Nato liste mete v vodi pustite nekaj minut, da se sprostijo njene učinkovine. Glavo previdno sklonite nad posodo s pripravkom, jo pokrijete z brisačo in pripravek inhalirajte. Dišečo paro vdihujte okoli deset minut in vaše dihalne poti bodo prečiščene.